Doğum İzlerinin Düzeltilmesi Ameliyatları

Doğum İzlerinin Düzeltilmesi Ameliyatları

Doğum İzlerinin Düzeltilmesi Ameliyatları

Doğum dikişlerinin kötü bir görünüm sergilemesi pek çok kadın için sorun oluşturmaktadır. Doğum dikiş izlerinin düzeltilmesi, estetik yönden daha hoş bir görünüm kazandırılması ‘perine estetiği’ olarak da bilinir.

Perine Bölgesi Estetiği Nedir?

Perine; vajina ile makad arasında kalan genital bölgenin ismidir. Genellikle doğum dikiş izlerinin düzeltilmesi, estetik olarak daha düzgün bir hale getirilmesi ‘perineoplasti’ yani ‘perine bölgesi estetiği’ olarak bilinmektedir. Ancak doğum yapmamışlara da ‘perine’ adı verilen vajina ile makad arasında katlantılar, cilt fazlalık ve kırışıklıkları nedeniyle perineoplasti (perine bölgesi estetiği) yapılabilmektedir.

Perineye doğum kesileri neden yapılır?
Normal doğum sırasında bebeğin başının rahat çıkması ve düzensiz yırtıkların oluşmasının engellenmesi amaçları ile ‘perine’ adı verilen vajina ile makad arasındaki yerin sağ tarafınamakasla bir kesi yapılmaktadır.
Doğumu kolaylaştırmak için yapılan bu sağ perine kesisine‘epizyokesisi’, ‘epizyotomi kesisi’ veya ‘doğum kesisi’ adları verilmektedir. Normal doğum sonrası iyi iyileşmeyen veya daha sonra enfeksiyon kaparak açılan epizyotomi izleri hem psikolojik hem de fiziksel yönden kadınlarda pek çok rahatsızlıklara yol açabilir.

Normal doğumdan kalan dikiş izlerinin düzeltilmesi, vajina ile makad arası cilt katlantılarının temizlenmesi ve estetik olarak bu genital bölgenin hoş bir görünüm kazandırılması ameliyatına ‘Perineoplasti’ (Perine estetiği) adı verilmektedir.

Perineoplasti – Perine estetiği en sıklıkla vajina daraltma ameliyatları ile birlikte, eş zamanlı olarak yapılmaktadır. Hatta bazı durumlarda labioplasti ve klitoris estetiği ameliyatları ile de birlikte uygulanabilmektedir.

Doğum dikiş izleri neden kötü iyileşir?

Bebeğin çıkmasından hemen önce yapılan epizyo kesisinin doğumdan sonra iyi bir şekilde onarılması gerekmektedir. Aksi takdirde doğum sonrası dönemlerde bu bölgede yara iyileşmesinin kötü bir şekilde gerçekleşmesi sonucunda nedbe (skar) dokusu kalabilmektedir. Özellikle evde yapılan doğumlar da sık ortaya çıkmaktadır. Ayrıca doğum sonrası dikişlerin iltihap kaparak açılması, bebeğin vajinal kanaldan çıkarken yırtarak çıkması perine bölgesine hasar vermektedir. Özellikle zor doğumlarda (bebeğin normalden iri olması, bebeğin baş çapının normalden geniş olması, vajina girişinin dar olması, çatı darlığı) doğum yırtıkları oldukça fazla olmaktadır.

Doğum dikiş izleri düzeltilmezse ağrılı cinsel ilişkiye neden olabilir…

Kötü iyileşmeye bağlı olarak gelişen nedbe dokusu seksüel ilişki sırasında ağrıya (disparoni) sebep olabilir. Bu durum zamanla çiftlerde cinsel isteksizlik ve tatminsizliği de beraberinde getirebilmektedir.Hatta aldatma ve boşanmalara kadar giden evlilik sorunlarına dönüşebilir. Ayrıca doğumdan sonra değişikliğe uğramış ve kötü görünen bir vajina kadınlarda güven eksikliğine, eşinden utanmaya ve psikolojik bir takım problemlere de zemin hazırlamaktadır.

Epizyo skarlarının (nedbe dokunsun) çıkartılarak düzeltilmesi operasyonuna “epizyo skarektomi” adı verilmektedir.

Epizyo skarlarının çıkarılması operasyonları tek başına da yapılabileceği gibi genellikle vajina daraltıcı ameliyatlar (vajinoplasti operasyonu) ile birlikte de yapılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-Posta ile ulaşın
suleyman@eserdag.com adresinden ulaşın.
Randevu
Vajinal estetik ameliyatlarınız Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından İstanbul, Ankara ve İzmir'de yapılabilmektedir. Hemen bizden randevu alabilirsiniz.

Sitenin tamamı ISAGSS (Uluslararası Estetik Genital Cerraji ve Seksoloji) Derneği Kurucu Başkanı Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından hazırlanmıştır, izinsiz kopyalanamaz. © 2017.