Genital Bölgeye Dolgu

Genital Bölgeye Dolgu

Genital Bölgeye Dolgu

Tüm cilt dokusunda olduğu gibi yaşla birlikte kişilerde genital bölgelerde de incelmeler, sarkmalar, kırışıklıklarve çöküntüler görülebilmektedir. Bu nedenle büyük dudaklara dolgu işlemleri yapılabilmektedir. Genital bölgeye dolgu enjeksiyonuson yıllarda popüler hale gelmiştir.

Büyük dudaklara dolgu enjeksiyonu
Genital alanda, iç dudakların dışında, üzeri tüylerle kaplı dış dudaklar bulunmaktadır. Dış dudaklara ‘büyük dudaklar’ veya latince ismi ile ‘labia majora’  veya ‘labia externa’ isimleri de verilir. Çoğul olarak değil de tekil olarak ifade edersek “labium majus” (dış dudak) ismi kullanılır. Bu nedenle büyük dudaklara dolgu ‘labium majus enjeksiyonu’ veya ‘labia majora dolgusu’ gibi değişik isimlerle ifade edilmektedir.

Büyük dudaklar neden sarkar?
Özellikle yaşlanma ile büyük dudaklardaki cilt dokusu direncini kaybetmekte, sarkmakta ve kırışık bir görünüm kazanmaktadır. Bu durum en çok kişinin kolajen bağ dokusunun genetik açıdan iyi olmamasına bağlıdır. Sigara, alkol kullanımı, bazı cilt hastalıkları, mantar enfeksiyonuna bağlı kronik kaşıntılar, kronik iritasyon (tahriş) büyük dudaklarda sarkmaya neden olabilir. Genital bölgeye yapılan dolgu enjeksiyonları ile bu tür sarkmaların giderilmesi amaçlanmaktadır.

Genital bölgeye dolgu nasıl yapılır?
Genital bölge dokusundaki amaçlar dış genital alanın daha parlak, düzgün ve gergin bir hal kazandırılmasıdır.

Büyük dudaklara dolgu iki şekilde yapılmaktadır:
1)Genital bölgeye kolajen enjeksiyonu: Her iki dudak içine yapılan kolajen enjeksiyonu ile büyük dudaklarda dolgunluk sağlanabilmektedir.

2) Genital bölgeye yağ enjeksiyonları: Karın, bacakların iç kısmı veya kalçadan “liposuction” ile alınan sıvı yağ dokusu incelen genital alanlara enjekte edilmekte ve böylece çökük görünen genital bölgelerde daha dolgun bir görünüm elde edilebilmektedir.

Hastane şartlarında ve genel anestezi altında yapılan dolgu operasyonları ile alınan sonuçlar değişkenlikler göstermektedir.

Lazerle genital bölgeyi sıkılaştırma
Bazı durumlarda dolgu işlemi yapılmaksızın dış genitalyaya yapılan lazer uygulaması ile gerginleştirme de yapılabilmektedir. Lazerle dış genitalyadaki kolajen bağ dokusu artışına paralel olarak büyük dudaklar sıkılaşmakta, daha parlak ve canlı bir görünüm kazanmaktadır.

Lazerle büyük dudakların daha dolgun ve canlı görünüm kazandırılması ‘Vulva tightening’ olarak da bilinmektedir. Bazen de aynı seansta lazerle genital bölge renk açma işlemi de yapılabilir (Vulva bleaching). Buradaki ‘vulva’ kelimesi dış genital alanı tarif eder.

Genital bölgeye dolguenjeksiyonuve psikolojik kazanımlar
Dış genital bölgedeki büyük dudaklara yapılan dolgu enjeksiyonları ve sıkılaştırma uygulamaları ile büyük dudakların daha parlak, daha genç, sağlıklı ve canlı bir görünüm kazandırılması amaçlanmaktadır. Bu şekilde psikolojik yararlar sağlanmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-Posta ile ulaşın
suleyman@eserdag.com adresinden ulaşın.
Randevu
Vajinal estetik ameliyatlarınız Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından İstanbul, Ankara ve İzmir'de yapılabilmektedir. Hemen bizden randevu alabilirsiniz.

Sitenin tamamı ISAGSS (Uluslararası Estetik Genital Cerraji ve Seksoloji) Derneği Kurucu Başkanı Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından hazırlanmıştır, izinsiz kopyalanamaz. © 2017.