Vajina İç Dudak Sarkması Tedavisi & Ameliyatı

Vajina İç Dudak Sarkması Tedavisi & Ameliyatı

Vajina İç Dudak Sarkması Tedavisi & Ameliyatı

İç dudaklar özellikle ergenlikten sonra sarkabilir. Aileden gelen genetik yapı, kolajen bağ dokusunun zayıflığı ve çevresel faktörler iç dudak sarkması için önemli etkenlerdendir. İç dudak sarkması durumunda yapılan labioplasti ameliyatları ülkemizde ve tüm dünyada her geçen gün hızla yayılmaktadır.

Labioplasti, kendi tecrübe ve gözlemlerimize göre genital bölge estetiği ameliyatları içerisinde en fazla rağbet görenidir. Özellikle evlilik düşünen bayanlarda daha sıklıkla uygulanmaktadır. Bunun altında yatan sebep de kişinin cinsel yönden kendisini daha rahat hissetmesidir. Labioplasti operasyonu sonrası pek çok kadında ciddi ölçüde bir özgüven artışına şahit olmaktayız.

Tarafımıza başvuran pek çok hastamızın ortak sorusu ‘neden bu tür problemin kendilerinde olduğu’ sorusudur. Gerçekten de bu sorunun cevabını net olarak söylemek kolay değildir.

İç dudaklar neden sarkar?
İç dudak sarkmasında en sık bilinen neden ailesel nedenler, yani doğuştan gelen genetik kodlamalardır. Yine de bir kardeşte olan böyle bir durum diğerinde olmayabilir. Bu durum tamamı ile soyaçekim ile ilişkili bir durum olup çocukların genetik özelliklerinin birbirinden farklı olmasından kaynaklanmaktadır.

Diğer taraftan ergenlik döneminde çocuklarda bir takım seks hormonları salgılanmaya başlamakta ve bu hormonların hedefi olan genital organlarda bir takım değişimler yaşanmaktadır. Bu tür değişimler bazı kişilerde daha farklı şekilde ortaya çıkabilir.

Diğer taraftan unutulmamalıdır ki; herkesin kaşı, gözü, kulağı bir değildir. Hatta bir kişinin her iki eş organı da asla birbirinin tıpatıp simetriği değildir. Bu nedenle kişiler arası yapısal varyasyonların olması da doğaldır.

Dil sarkması
Sorunu yaşayanların bir kısmı iç dudakların dışarıya sarkmasını ‘dil sarkması’ veya ‘dillerin dışarıya sarkması, uzaması’ şeklinde ifade eder. Genital bölgede dil sarkması ifadesi yanlıştır. Doğrusu iç dudak sarkması veya iç dudak hipertrofisidir. Tıbbi terimiyle labial hipertrofi olarak bilinir.

İç dudak sarkmasına yol açan çevresel faktörler
Diğer yönden ‘kronik irritasyon’, yani genital organların sürekli olarak tahrişe maruz kalması da cinsel organlarda “hipertrofi” yani büyümeye neden olabilir. Özellikle sık mantar enfeksiyonlarına bağlı vajinal akıntılara bağlı gelişen kaşıntılar dudak kısmında büyümeler yapabilir.

Aşırı ve sık olarak yapılan mastürbasyonlar da klitoris ve küçük dudaklarda uyarıcı bir etkiyle büyümeye sebep olabilir. Yani çekiştirmeler dudaklarda uzamaya neden olmaktadır. Bunun en güzel örneği Afrika’daki Hottentot kabilesidir. Bu kabilede yaşayan kadınlar gelenekleri gereği daha çekici ve seksi görünmek amacıyla dudaklarını çekerek uzatmakta ve böylelikle dizlerine kadar ulaşan iç dudaklara sahip olmaktadırlar.

Ayrıca ilerleyen yaşlarla yerçekimi etkisi ve yaşa bağlı bağ dokusunun desteğinin azalması ile de iç dudak kısımlarında sarkıklıklar artmaktadır. Bazı kadınlardaki hormonal durumlara bağlı olarak bu bölgede esmerleşmeler de sıkça ortaya çıkmaktadır.

Cinsel ilişkiler, vajinal doğum ve bazı cilt hastalıkları da iç dudaklarda sarkma, kırışıklıklara neden olabilmektedir.

İç dudak sarkması durumunda labioplasti operasyonu
Labioplasti operasyonları kişiye özel ve doğru bir cerrahi teknikle yapıldığında psikolojik, sosyolojik, işlevsel ve hijyenik açılardan pek çok faydaları vardır. Hem estetik olarak iç dudak sarkması giderilmekte, hem de işlevsel bir takım faydalar sağlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-Posta ile ulaşın
suleyman@eserdag.com adresinden ulaşın.
Randevu
Vajinal estetik ameliyatlarınız Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından İstanbul, Ankara ve İzmir'de yapılabilmektedir. Hemen bizden randevu alabilirsiniz.

Sitenin tamamı ISAGSS (Uluslararası Estetik Genital Cerraji ve Seksoloji) Derneği Kurucu Başkanı Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından hazırlanmıştır, izinsiz kopyalanamaz. © 2017.