İdrar Kaçırma Ameliyatları

İdrar Kaçırma Ameliyatları

İdrar Kaçırma Ameliyatları

Kadınlarda idrar kaçırma sorunu erkeklere oranla daha fazla görülen, ciddi psikolojik, seksüel ve sosyal etkileri olan problemler arasında yer almaktadır. Bu nedenle de idrar kaçırma ameliyatları ve medikal tedavileri önem kazanmaktadır. İdrar kaçırma ameliyatları vajina estetiği ile eş zamanlı uygulanabilmektedir.

İdrar kaçırma nedir?
İdrar kaçırma sorunu tıp terminolojisinde ‘inkontinens’ veya ‘üriner inkontinens’ olarak da geçer. İstem dışı idrarın kaçışını işaret eder. İdrar kaçırmanın değişik türleri vardır.

Stres inkontinens nedir?
İdrar kaçırma sorunu toplumda pek çok kesimde özellikle öksürme, gülme, ağır yük kaldırma sırasında idrar kaçırma sorunu ortaya çıkabilmektedir. Bu şekilde, yani karın içi basıncının artışına bağlı olarak gerçekleşmesine ‘stres üriner inkontinens’ (SUİ) adı verilir. Kadınlardaki idrar kaçırma sorunu genellikle bu tipte, yani stres inkontinens şeklinde olmaktadır.

Urge inkontinens nedir?
Bu da başka bir idrar kaçırma tipidir. Kişinin idrarı geldikten sonra tuvalete yetiştirememesi durumudur. Urge inkontinens de sosyal hayatı oldukça olumsuz şekilde etkilemektedir. (Urge- ‘Örc’ olarak okunur)

Her iki inkontinens tipi de hem kişiyi psikolojik açıdan etkiler, hem de partnerine karşı cinsel yönden kötü hissetmesine neden olmaktadır.

Mixt üriner inkontinens nedir?
Hem stres inkontinens hem de urge inkontinens bir aradadır. Karışık tip inkontinens olarak da bilinir.

Yapılan çalışmalarda idrar kaçıran hastaların %48’inde stres inkontinens, %17’sinde urge inkontinens ve %34’ünde de mixt inkontinens saptanmıştır. Diğer kısmı da nadir görülen inkontinens tipleridir.

İdrar kaçırma problemi için ameliyatlar
İdrar kaçırma problemi yaşayan kadınlarda öncelikle bir jinekolojik muayene ve bir takım testlerin yapılması mecburidir. Buna göre kesin tanı konulmakta ve tedaviye geçilmektedir.

İdrar kaçırma sorunu yaşayanların pek çoğunda sorunun yapılan normal doğum sonrasında başladığı izlenmektedir. Bazılarında da yaşa veya menopoza bağlı olarak kolajen bağ dokusu zayıflamakta ve idrar tutamama sorunu ortaya çıkmaktadır.

İdrar kaçırma ameliyatları nasıl yapılır?
Yapılan jinekolojik muayenede idrar kesesinde sarkma, rahimde veya barsağın son kısmı olan rektumda sarkma varsa operasyon kaçınılmazdır.

İdrar torbası sarkmasının nedeni vajina ön duvar destek dokusunun zayıflaması, doğumlara bağlı zedelenmesidir. İşte operasyon ile bu anatomik zayıflık güçlendirilmekte ve sarkma sorunu giderilmektedir. (Colporaphy anterior operasyonu)

Bazı durumlarda da idrar torbası veya mesane boynu yukarıya iple asılmakta, bu şekilde mesane boynu ve idrar kanalı sabitlenmektedir. Bu tür operasyonlarda TOT veya TVT teknikleri kullanılmaktadır.

İdrar kaçırma ameliyatları ile birlikte vajina estetiği
İdrar kaçırma ameliyatları ile birlikte vajina daraltma ameliyatları sık olarak yapılmaktadır. Bu şekilde hem vajina genişliği azalmakta, hem pelvik taban kasları güçlendirilmektedir. Ayrıca aynı seansta labioplasti (iç ve dış dudak estetiği), genital gölge sıkılaştırma ve dolgu operasyonları da yapılabilir.

Lazerle idrar kaçırma sorunu tedavisi
Günümüzde lazerle vajina içi yenileme (vajinal rejuvenasyon) işlemi de yapılabilmektedir. Bu işlem sırasında mesane boyundaki kolajen doku da güçlenmekte ve idrar sorunu giderilebilmektedir. Ancak burada önemli olan kişinin yapılan jinekolojik muayenesinde idrar torbası, barsak veya rahim sarkmasının olmaması şartıdır. Eğer bu tür bir sarkma varsa idrar kaçırma problemi için uygun olan ameliyat yöntemlerinden birisi öncelikle tercih edilmelidir.

Kadınlarda idrar kaçırma tedavisi- İlaç Tedavileri
Kadınlarda idrar kaçırma probleminin tedavisinde bazı ilaçlar da kullanılmaktadır. İdrar kanalı kaslarını gevşeten ilaçlar, antidepresanlar ve moleküler düzeyde etki eden ilaçlar ile ilgili bilimsel çalışmalar halen devam etmektedir. Bu ilaçların bir kısmındaki yan etkiler, kullanımlarını sıkıntılı hale getirmektedir.

Özellikle menopoz döneminde kullanılan lokal eströjen içerikli ilaçların etkinliği de oldukça fazladır.

Görüldüğü üzere, günümüzde pek çok kadını yakından ilgilendiren idrar kaçırma sorununun cerrahi (ameliyatlarla) veya ameliyatsız pek çok tedavi seçenekleri bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-Posta ile ulaşın
suleyman@eserdag.com adresinden ulaşın.
Randevu
Vajinal estetik ameliyatlarınız Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından İstanbul, Ankara ve İzmir'de yapılabilmektedir. Hemen bizden randevu alabilirsiniz.

Sitenin tamamı ISAGSS (Uluslararası Estetik Genital Cerraji ve Seksoloji) Derneği Kurucu Başkanı Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından hazırlanmıştır, izinsiz kopyalanamaz. © 2017.