Kızlık Zarı Çeşitleri

Kızlık Zarı Çeşitleri

Kızlık Zarı Çeşitleri

Kızlık zarı (himen) iç genital organlarla dış genital organları ayıran, vajina girişindeki bir zardır. Herkesin kaşı, gözü, kulağı bir olmadığı gibi kızlık zarının da değişik çeşitleri, şekilleri, tipleri vardır.

Kızlık zarı çeşitlerikişiden kişiye farklıdır. En sık görülen kızlık zarı çeşidi “anüler” yani “yuvarlak halkalı” türüdür.

%60 ile 95 arasında görülen yuvarlak halkalı kızlık zarı tipinde, kızlık zarı vajina içine uzanan boşluğun kenarını yuvarlak bir halka şekilde kaplamıştır.

Kızlık zarı tipleri:
1. Anuler Hymen (Yuvarlak halkalı)
2. Septat Hymen  (Ara bölmeli)
3. Subseptat Hymen (Yarım ara bölmeli)
4.Crescent Hymen (Yarımay şeklinde)
5. Cribriform Hymen (“Elek” gibi çok delikli)
6. Dentiküler Hymen
7. Fimbrialı Hymen
8. Labial Hymen

Çok nadir olarak kızlık zarı doğuştan vajinal girişi tam olarak kapatabilir ve bu şekilde adet kanının dışarıya çıkışı engellenebilir. Bu patolojik durum “imperfore hymen” olarak bilinmektedir.

İmperfore hymen özellikle genç kızlarda ilk adet yaşı geldiğinde adet kanının dışarı atılamaması sonucunda kendisini şiddetli karın ağrısı ve karın şişkinliği ile göstermektedir. Bu durumda yapılan basit bir jinekolojik ameliyatla kızlık zarı kesilerek adet kanının dışarıya akışı sağlanabilmektedir.

Kızlık zarı ilk gece kanar mı?
Genelde bir bayan ilk gece sırasında kendisini rahat bırakmayı başarır ve kasmazsa, kızlık zarı da normal yapıdaysa kanama ve ağrı yok denecek kadar az olmaktadır.

Ancak maalesef bizim toplumumuzda genç kızlar çocukluk çağlarından itibaren cinsellikle ilgili pek çok yanlış mesajlarla büyütülmekte, ilk gece ile ilgili anlatılan pek çok abartılı ve gerçekdışı öyküler sonucunda ilk cinsel deneyim sırasında kendilerini normalden fazla bir şekilde kasmaktadır. Bu kasma nedeniyle ilk cinsel deneyim normalden ağrılı ve daha fazla kanamalı olmaktadır. Bu nedenle vajinismus ve ağrılı cinsel ilişki (disparoni) gibi cinsel sorunlar ülkemizde oldukça fazla izlenmektedir.

Kızlık zarı – Çarşaf Gösterme Adeti
İlk ilişkide illa ki kanama olacak diye bir şart yoktur. Nitekim pek çok kızlık zarı ilk ilişkide kanamamakta, esnemekte veya gözle görünmeyecek (mikroskobik ) düzeyde kanamaktadır.  Maalesef ülkemizde pek çok bölgede yerleşmiş “çarşaf gösterme adeti” hala geçerliliğini korumaktadır.

Bazen ilk ilişki sırasında kızlık zarı delinmemekte, bazen ise delinmenin olduğu bölgenin damarsız olmasından ötürü kanama gerçekleşmemektedir. Bu tamamen kızlık yapısının türü ile de ilişkilidir. Halk arasında kızlık zarı yırtılması, delinmesi, patlaması veya parçalanması gibi değişik tabirler kullanılmaktadır.

Kızlık zarı türlerinden bağımsız olarak kızlık zarı onarımı (tamiri) ile ilgili ameliyatlar yapılabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-Posta ile ulaşın
suleyman@eserdag.com adresinden ulaşın.
Randevu
Vajinal estetik ameliyatlarınız Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından İstanbul, Ankara ve İzmir'de yapılabilmektedir. Hemen bizden randevu alabilirsiniz.

Sitenin tamamı ISAGSS (Uluslararası Estetik Genital Cerraji ve Seksoloji) Derneği Kurucu Başkanı Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından hazırlanmıştır, izinsiz kopyalanamaz. © 2017.