Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarı

Kızlık zarı nerededir? Kızlık zarının önemi ve görevi Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarı nedir? Kızlık zarı dikimi- himenoplasti ameliyatı nasıl yapılır?

Kızlık zarı küçük dudaklardan 2-3 cm içeride vajina girişi ile dış genital bölümü ayıran 1.5-2 mm kalınlığında membranımsı, yani zar şeklindeki bir yapıdan oluşmaktadır.

Kızlık zarının kalınlığı, girişten uzaklığı (derinliği), yüksekliği, sertliği, yani genel biçim şekilleri kişiden kişiye değişmektedir. Ayrıca ne kadar içeride olduğu da özellikle kişinin kilosu ile ilişkilidir. Kilolu kişilerde daha içte, zayıflarda ise cilde daha yakın bir şekilde konumlanmıştır.

Namusun simgesidir!
Kızlık zarı, herhangi bir işlevi olmamasına rağmen pek çok toplumda bekaretin ve maalesef namusun simgesi haline gelmiştir. Kızlık zarında anatomik bütünlük korunarak ilişkiye girilebileceği gibi, özellikle esnek yapıdaki zarlarda ilişki olmasına rağmen kızlık zarı bozulmamaktadır.

Bir kişinin önceden ilişkiye girip girmediği de bir jinekolog tarafından yapılan “kızlık zarı muayenesi” ile saptanmaktadır. Kızlık zarı muayenesi jinekolojik muayene masasında yapılan bir dakikalık bir incelemedir.

Kızlık Zarı İle İlgili Terimler
Kızlık zarı tıp literatürde “hymen (himen)” olarak geçer. Latince’de “Virgo” bakire anlamına gelmektedir. Virgo, Latin kökenli batı dillerine “virgin” olarak girmiştir.

Kızlık zarının yırtılmasına veya diğer tabiri ile delinmesine “himenal perforasyon” (hymenal perforation) denir ve artık kişi bakire (virgo) değildir.

Kızlık zarının yırtılması; halk arasında bekaretin gitmesi, bekaretin bozulması, kızlığın bozulması, kızlık zarının delinmesi, patlaması, bozulması, gitmesi gibi değişik tabirlerle ifade edilmektedir.

Bekaretini kaybeden bir kişide kızlık zarının onarımı yani hymen’in dikilmesi işlemi ise hymenoplasti (himenoplasti) veya hymenoraphy (himenorafi) operasyonu olarak bilinmektedir. Kızlık zarının dikilmesi, onarılması, tamiri ve himenoplasti terimleri aynı anlamda kullanılmaktadır. Kızlık zarı dikimi kalıcı veya geçici olarak yapılabilmektedir. Doğru teknikle uygulandığında başarı şansı oldukça yüksektir.

Kızlık Zarı Tarihçesi
Hymen , Roma ve Yunan mitolojilerinde evlilik ve düğün tanrısı olup, Dionysus ve Afrodit’in oğludur. Gerdek gecesi Hymen’e adandığından kızlık zarı da bu isimle anılmaktadır. Mitolojide Hymen kanatlara sahiptir ve elinde de bir meşale vardır.

Batı kültürlerinde kızlık zarı artık sembolik bir yere sahip iken özellikle Müslüman ülkelerde namus ve el değmemişliğin bir simgesi olarak değerini korumaya devam etmektedir.

Kızlık Zarı Nerededir?
Kızlık zarı vajina (iç genitalya) ve vulva (dış genitalya) arasında bulunan 2-3 mm inceliğindeki bir zardır.

Vajinaya bakan iç kısmı aynı ağzımızın içini kaplayan “müköz” bir yapıya sahipken dış kısmı “deri”ye benzemektedir. Müköz yapı cilt dokusuna göre çok daha incedir.

Normal yapıdaki kızlık zarı vajina girişinde ortada değil kenarda bulunmaktadır ve vajina girişini tam olarak kapatmaz. Aksi takdirde vajina içinden dışarıya adet kanı çıkamazdı. Yani kızlık zarının ortasında bir boşluk bulunmaktadır. Bu nedenle adet kanı ve rahim, vajinal akıntılar dışarıya boşalabilmektedir.

Esnek zar nedir?
Kenar yüksekliği çok fazla olmayan kızlık zarı türleri ilişki ile birlikte kanamaz veya kanama çok az (birkaç damla) olmaktadır. Bu tür kızlık zarları halk arasında “esnek zar” olarak tabir edilmektedir. Yani, anatomik olarak elastik yapıdadır.

İlk ilişkide kızlık zarı kanar mı?
Yüksekliği fazla ve daha kalın kızlık zarları ilk ilişki ile birlikte normalden fazla miktarda kanamaktadır.  Bu son derece az görülen bir durumdur. Hatta vajinal yırtıklar nedeniyle kanama sonrası dikiş atılması da gerekebilir. Bazı durumlarda ise kızlık zarı elastik yapıdadır ve ilişki ile kanamaz veya yalnızca bir kaç damla kanama olabilir. Bazı durumlarda ise ilişkiden bir saat veya bir kaç saat sonrasında da kanama gelebilmektedir.

En büyük hatalardan birisi ilk ilişki sonrası kanama gelmemesi nedeniyle eşe suçlayıcı yaklaşımlardır. Merck Manuel kitabında belirtildiği üzere ilk gece sonrası kızlık zarlarının yarısından çoğu kanamamaktadır.

Kızlık zarı onarımı genital estetik ameliyatlar arasında kabul edilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-Posta ile ulaşın
suleyman@eserdag.com adresinden ulaşın.
Randevu
Vajinal estetik ameliyatlarınız Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından İstanbul, Ankara ve İzmir'de yapılabilmektedir. Hemen bizden randevu alabilirsiniz.

Sitenin tamamı ISAGSS (Uluslararası Estetik Genital Cerraji ve Seksoloji) Derneği Kurucu Başkanı Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından hazırlanmıştır, izinsiz kopyalanamaz. © 2017.