Kliteroplasti Nedir ve KIiteroplasti Ameliyatı

Kliteroplasti Nedir ve KIiteroplasti Ameliyatı

Kliteroplasti Nedir ve KIiteroplasti Ameliyatı

Klitoris organının normalden iri ve kabarık olmasına “Klitoral Hipertrofi” veya “Kliteromegali” adı verilir. Klitoral hipertrofi, kliteromegali veya klitoris büyümesi eş anlamlı olarak kullanılmaktadır.

Kliteroplasti nedir?

Kliteroplasti, klitoris büyümesi nedeni ile yapılan estetik ameliyatın adıdır. Kliteroplasti, klitoris estetiği olarak da bilinir. Klitorisin normalden büyük olması cinsel ilişkide rahatsızlıklara ve psikolojik sorunlara neden olabilir. Kliteroplasti (Cliteroplasty) normalden büyük olan klitorisin cerrahi bir operasyonla küçültülmesi operasyonudur.  Bu şekilde klitorisin daha doğal bir görünüm kazanması amaçlanmaktadır.

Kliteroplasti – Klitoral hodoplasti

Kliteroplasti, klitoris büyümesi nedeni ile yapılan estetik ameliyattır. Klitoris büyümesi, klitoris üzeri cilt kalınlaşmasından farklı bir durumdur. Bazen klitoris normal büyüklükte olmasına rağmen üzerindeki cilt altı dokusunun fazlalığından daha belirgin halde görülebilir. Böylelikle klitoris üzerindeki deri dokusunda kırışıklıklar ve sarkmalar olabilir. Klitoris üzeri cilt fazlalıklarının alınması ‘Klitoral hudoplasti’ ameliyatı olarak bilinmektedir. Yani klitoral hudoplasti operasyonu, kliteroplasti ameliyatından farklıdır.

Klitoris büyümesi neden olur?

Klitoris büyümesine neden olan en sık sebepler arasında hormonal nedenler yer almaktadır.

Böbrek üstü bezlerinin fazla çalışması (adrenal hiperplazi) vücuttatüylenme, yağlanma, akne, sivilce oluşumu ve klitoris büyümesi ile ilgili sorunlara neden olmaktadır.

Dışarıdan alınan bazı hormonal ilaçlar da klitoris büyümesine neden olabilir.

Klitoris büyümesi gebelik süresince anneden alınan hormonlar sonucunda yeni doğan bebeklerde bile görülebilir. ‘Adrenogenital sendrom’ da nadir görülen, ancak ciddi sorunlara neden olan bir durumdur.

Sık ve uzun süreli mastürbasyon, klitorisin aşırı uyarılması, sık vajinal enfeksiyonlardaki kaşıntıya bağlı olarak o bölgenin fazlaca uyarılması klitoris büyümesine neden olabilir.

Klitoris büyümesi nedeni ile yapılan kliteroplasti ameliyatları son derece nadirdir. Klitoral hudoplasti, yani klitoris üzeri cilt fazlalıklarının alınması ise iç dudak estetiği ile birlikte yaygın olarak uygulanmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-Posta ile ulaşın
suleyman@eserdag.com adresinden ulaşın.
Randevu
Vajinal estetik ameliyatlarınız Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından İstanbul, Ankara ve İzmir'de yapılabilmektedir. Hemen bizden randevu alabilirsiniz.

Sitenin tamamı ISAGSS (Uluslararası Estetik Genital Cerraji ve Seksoloji) Derneği Kurucu Başkanı Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından hazırlanmıştır, izinsiz kopyalanamaz. © 2017.