Klitoral Hudoplasti Nedir ve Klitoral Hudoplasti Ameliyatı

Klitoral Hudoplasti Nedir ve Klitoral Hudoplasti Ameliyatı

Klitoral Hudoplasti Nedir ve Klitoral Hudoplasti Ameliyatı

Kadınlarda yapılan en sık ameliyatlardan labioplasti ile birlikte ‘klitoris estetiği’ de uygulanabilmektedir. Aslında yapılan ameliyat klitoris estetiği olarak bilinse de doğru tanımı klitoral hudoplasti (clitoral hoodoplasty) ameliyatıdır. Bu bölümde klitoral hudoplasti hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır.

Klitoral hudoplasti nedir?

Klitoris kadınlarda cinsel haz ve orgazmı sağlayan organdır. Klitoris üzerindeki hafif tümsekçik ‘klitoral hud’ (clitoral hood) olarak adlandırılmaktadır.

Klitoral hudoplasti; klitoris üzeri fazlalık cilt dokusunun alınarak kırışıklıkların düzeltilmesi ve bu bölgenin estetik olarak daha iyi görünüme kavuşturulmasını tanımlar. Bu şekilde klitoris üzeri tümsek küçültülmektedir. Klitoral hudoplasti, ‘klitoral hudektomi’ olarak da geçer. Genelde labioplasti ile eş zamanlı uygulanır.

Bazı kadınlarda klitoris aşağıya doğru sarkık da olabilir. Klitoral hudoplasti ile birlikte ‘Kliteropeksi’ adı verilen hafif dikleştirme (asma) işlemi de yapılabilir.

Klitoris nerededir?

Kadınlarda “mons pubis” adı verilen kıllarla örtülü tümsekciğin aşağı kısmında yer alan anatomik yapıya ‘kitoris’ (clitoris) adı verilmektedir.

Klitoris cilt ve cilt altı yağ dokusunun altında yer alan “Y harfi” şeklinde bir erojen organdır. Erektil yapısından dolayı cinsel ilişkide içi kanla dolarak şişmekte, belirginleşmektedir.

Klitoris bir kadında cinsel hazzın en yoğun olduğu bölge olup temel işlevi “orgazmın sağlanması” dır. Klitorisin erkekteki eşdeğer karşılığı “penis” dir.

Klitorisin dıştan görünen bölümü ise iç dudakların üstte birleştiği yerden nohut şeklinde dışarı bakan baş kısmı olup “glans clitoris” (klitoris başı) olarak tanımlanmaktadır.

Glans klitoris erkekteki penisin sünnetsiz olan uç kısmına denk gelmektedir.

Klitoral hudoplasti nasıl yapılır?

Bazı kişilerde, klitoris üzerindeki ciltte kırışıklıklar veya klitoral tümseğin daha kalın olması gibi problemler görülebilir. Yine estetik operasyonla bu şekilde oluşan klitoral kırışıklıklar açılabilir, normalden daha belirgin şekilde duran cilt-cilt altı yapısı inceltilebilir. Klitoral hudoplasti, yani klitoris üzeri cilt düzensizliklerininestetiği özellikli bir ameliyattır. O yüzden deneyim sahibi cerrahlar tarafından yapılmalıdır.

Klitoris üzerindeki cilt dokusuna ait problemlerin ameliyatla düzeltilmesi işlemi kendi başına uygulanabileceği gibi, genellikle bir labioplasti ameliyatı sırasında yapılmaktadır.

Tarafımızca yapılan ameliyatlarda iç dudak estetiği amacı ile kliniğimize başvuran hastalarımızın pek çoğuna klitoral cildin düzeltilmesi işlemini de önermekteyiz. Çünkü labioplasti (iç dudak estetiği) gereken çoğu hastada zaten böyle bir sorun da vardır. Ayrıca iç dudaklarında asimetri olan kadınların klitoris üzeri tümsekçik kısmında da asimetri mevcuttur.

Diğer taraftan labioplasti ameliyatlarında sarkık olan iç dudak kısımları alındıktan sonra daha belirgin hale gelen klitorisin de düzeltilmesi estetik açıdan daha iyi bir görünüm sağlamaktadır.

Labioplasti ile birlikte klitoral hudoplasti

Son yıllarda labioplasti sayıları her gün artan jinekolog hekim tarafından uygulama alanına girmiştir. Ancak klitoris üzerine yapılan ameliyatlar özel cerrahi operasyonlar grubundadır ve mutlaka deneyimli bir jinekolog tarafından uygulanması gereklidir. Aksi takdirde istenmeyen sorunlar ortaya çıkabilir. Labioplasti ile kombine edilen klitoral hudoplasti ameliyatı en iyi estetik sonuçlar elde edilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-Posta ile ulaşın
suleyman@eserdag.com adresinden ulaşın.
Randevu
Vajinal estetik ameliyatlarınız Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından İstanbul, Ankara ve İzmir'de yapılabilmektedir. Hemen bizden randevu alabilirsiniz.

Sitenin tamamı ISAGSS (Uluslararası Estetik Genital Cerraji ve Seksoloji) Derneği Kurucu Başkanı Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından hazırlanmıştır, izinsiz kopyalanamaz. © 2017.