Labioplasti Nedir?

Labioplasti Nedir?

Labioplasti operasyonları, özellikle son yıllarda en fazla yapılan cinsel estetik operasyonları arasında yer almaktadır. Kendi istatistiklerimize göre de tüm genital estetik ameliyatları arasında en fazla talep edilenidir.

Labioplasti ameliyatı nedir? Labioplasti tarifi

Labioplasti ameliyatı; genelde doğuştan gelen veya ergenlik çağı ile genişleyen, uzayan, kararan, sarkan veya düzensizleşen iç dudakların kesilerek küçültülmesi, estetik olarak düzeltilmesi ameliyatı olarak tarif edilmektedir.

Bazen de “labial asimetri” dediğimiz bir dudak kısmının diğerine göre daha uzun veya faklı yapıda olması nedeni ile de labioplasti operasyonları yapılabilmektedir.

Bu tür ameliyatlar modern jinekolojik estetik operasyonlar arasında yer almakta, hem işlevsel ve hem de kozmetik nedenlerden ötürü başta ABD ve Avrupa ülkeleri olmak üzere pek çok ülkedeki özel merkezler tarafından uygulanabilmektedir.Labioplasti ameliyatlarının sayısında dünyada ortalama olarak her yıl %20’lik bir artış gerçekleşmektedir.

Labioplasti nedir? ‘Labioplasti’ ne demek?

Labioplasti genel olarak ‘labium’ adı verilen genital dudakların estetik görünüm kazandırılmasıdır.

İç dudakların kısaltılarak küçültülmesi ve estetik dikişlerle daha düzgün bir görünüm kazandırılmasına ‘labia minora estetiği’, ‘labia mimoraplasti’ veya ‘labia minora redüksiyonu’ gibi isimler de verilmektedir. Dolayısı ile her ne kadar iç dudakların kısaltılıp küçültülmesi ameliyatı labioplasti olarak bilinse de gerçekteki ismi labia minora estetiği, labia minora redüksiyonu veya labia minoraplasti’dir.

Labium Latince köken olarak “dudak” anlamına gelmektedir. Nitekim dış genital kısmın orta bölgesi dudak yapısına benzemektedir.
“Labia” ise çoğul anlamda “dudaklar” anlamına gelmektedir.-Plasti eki ise yapılan estetik ameliyatı tarif eder (Örneğin Rinoplasti burun estetiğini, Abdominoplasti abdomen yani karın estetiğini, Vaginoplasti vajina estetiğini tarif eder).

“Labioplasti” (Labioplasty) ise iç genital dudaklara yapılan estetik ve düzeltici ameliyat anlamında kullanılmaktadır. Yani “dudak estetiği” anlamını taşımaktadır. Bazı hekimler tarafından labiaplasti (labiaplasty) olarak ifade edilse de doğrusu labioplasti (labioplasty) dir.

İç dudak sarkması

Genital bölgedeki iç dudakların sarkması, uzaması veya genişliğinin artması ‘labial hipertrofi’ olarak bilinir. Diğer bir ifade ile labial hipertrofigenital dudak kısımlarının yapısal olarak normalden büyük, sarkık, kabarık ve geniş oluşunu tarif eder. Nitekim biz labioplasti operasyonunu geneldelabial hipertrofi nedeni ile yapmaktayız.

İç dudak nerededir? Dış dudaklar nerededir?

Dış genital bölgeniniç kısmında yer alan küçük dudaklar ‘labium minus’, dışta yer alan üzeri hafif tümsekçik şeklinde kabarık büyük dudaklar ‘labium majus’ isimleri ile anılmaktadır. İç dudakların üstü tüysüz, dış dudaklar ise genital tüylerle kaplıdır.

Dil sarkması

Halk arasında iç dudakların dış dudakların dışına doğru taşması ‘dil sarkması’ şeklinde de tarif edilmektedir. Bu aslında yanlış bir tanımlamadır. Gerçekte dil sarkması veya genital bölgedeki dillerin dışarıya sarkması tabiri yerine ‘dudak sarkması’ ifadesi daha uygun olacaktır.

Labioplasti ameliyatı iç kısımda yer alan kızlık zarına da zarar vermez; yani, bakirelere de rahatlıkla yapılabilmektedir. Ayrıca ameliyat sonrası cinsel haz üzerine de olumlu etkilere oluşturmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-Posta ile ulaşın
suleyman@eserdag.com adresinden ulaşın.
Randevu
Vajinal estetik ameliyatlarınız Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından İstanbul, Ankara ve İzmir'de yapılabilmektedir. Hemen bizden randevu alabilirsiniz.

Sitenin tamamı ISAGSS (Uluslararası Estetik Genital Cerraji ve Seksoloji) Derneği Kurucu Başkanı Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından hazırlanmıştır, izinsiz kopyalanamaz. © 2017.