Vajina Daraltma ve Vajinoplasti Nedir?

Vajina Daraltma ve Vajinoplasti Nedir?

Vajina Daraltma ve Vajinoplasti Nedir?

Vajina daraltma ameliyatları tıp literatüründe ‘vajinoplasti’ olarak geçmektedir. Vajinoplasti yani cerrahi olarak ‘vajina daraltma’ operasyonları kozmetik jinekoloji alanında labioplasti ameliyatları kadar tercih edilen önemli uygulamalar arasındadır.  Vajina daraltıcı ameliyatlar jinekolog hekimler tarafından uygulanmaktadır.

Vajina neden genişler?
Vajina ilerleyen yaş, normal doğum, cinsel ilişki, kürtaj ve benzeri müdahaleler gibi nedenler sonucunda genişleyebilir. En sık genişleme nedeni yapılan normal doğum veya doğumlardır. Özellikle zor geçen doğumlar vajina içi kas ve bağ dokusunda yırtıklara yol açarak vajinada kalıcı şekilde genişleme sebebidir.

Diğer taraftan normal doğum düşünen, ancak bebeğin aşağıya inmemesi sonucunda sezaryene geçilen kadınlarda da vajinada genişleme izlenebilir.

Bazı doğum yapmamış kadınlarda vajina bağ dokusu elastikiyeti genetik olarak fazladır. Bu kişiler hiçbir şekilde normal doğum yapmamış olsalar da cinsel ilişki sırasında vajinalarında bollaşma, gevşeme hissedebilirler.

Genişleyen vajinanın yeniden eski sıkılığını kazandırmak amacıyla yapılan ameliyatlara “vajina daraltma ameliyatı veya vaginoplasti (vajinoplasti) operasyonu” adı verilmektedir.

Vajinoplasti nedir?
Tıbbi literatürde cinsel ilişkinin gerçekleştiği organa vajina (vagina), vaginaya yapılan estetik operasyona da vajinoplasti (vaginoplasty) adı verilmektedir.  Halk arasında ise vajina “hazne” olarak geçmektedir.

Vajinoplasti operasyonları pek çok jinekolog tarafından yapılmakta ve jinekolojik ameliyatlar arasında “colporaphy posterior” (arka onarım) ameliyatı olarak bilinmektedir.

Vajinoplasti ve vajina daraltma ameliyatlarında vajina içine yapılan kesilerle üçgen şeklinde doku çıkarılır. Daha sonra atılan enine dikişlerle daralma sağlanmaktadır. Vajinanın girişten itibaren en az 3 cm, en fazla 6-7 cm’ye kadarlık kısmı daraltılmaktadır.

Vajina genişleyince nasıl bir problem oluşur?
Vajinanın zaman içinde genişlemesi, ilişki sırasında penisi tam olarak kavrayamamasına ve bunun sonucunda cinsel tatminin tam olarak sağlanamamasına neden olmaktadır.

Özellikle pek çok çift normal doğumdan sonra cinsel hayatlarının eskisi gibi olmadığından şikayet etmektedir.

Yapılan normal doğum veya doğumlar vajina içinde genişlemelere neden olmakta ve bu durum hem erkek hem de kadın partnerde cinsel ilişki sırasında hazzı olumsuz yönde etkilemektedir.

Ayrıcavajinal genişlemeye bağlı olarak cinsel penetrasyon (birleşme) anında ortaya çıkan “hoşnutsuzluk yaratan sesler” çiftlerde konsantrasyon kaybına neden olmaktadır. Bu nedenle de cinsel ilişki sırasında haz azalmaktadır.

Cinsel ilişki sırasında vajinanın penisi tam olarak kavrayamaması ve çıkan bu hoşnutsuz sesler, cinsel hazzı ve zaman içinde cinsel isteği olumsuz bir şekilde etkiler. Cinsel ilişki sıklığı gittikçe azalan çift zamanla aseksüel bir evliliğe veya birlikteliğe doğru gitmektedirler.

Vajina ne kadar daraltılır?
Vajina ne kadar geniş ise o kadar fazla daraltılacaktır. Bu nedenle hiç doğum yapmamış bir kadın ile 5 doğum yapmış bir kadındaki vajina daraltılması farklı olacaktır.

Vajina daraltıcı operasyonlar bir miktar dıştan ve 3-4 cm kadar içten yapılmaktadır. Hatta, özellikle fazla genişlemesi olan bazı hastalarda 6-7 cm’ye kadar içeriden daralma yapılabilir. Bu şekilde vajinanın uzunluğu (derinliği) azalmaz iken giriş kısmı daraltılmaktadır.

Cinsel hazzın kadınlarda en yoğun olduğu alan vajinanın giriş kısmıdır. Bu bölümde klitoris ve G noktası gibi cinsel uyarıcı organlar bulunmaktadır. Penisin içeriye girerken bu yapılar ile mekanik olarak teması hazzı ve orgazm olmayı olumlu yönde etkilemektedir. Bu nedenle vajina daraltma operasyonları işlevsel açıdan pek çok yararlar sağlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-Posta ile ulaşın
suleyman@eserdag.com adresinden ulaşın.
Randevu
Vajinal estetik ameliyatlarınız Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından İstanbul, Ankara ve İzmir'de yapılabilmektedir. Hemen bizden randevu alabilirsiniz.

Sitenin tamamı ISAGSS (Uluslararası Estetik Genital Cerraji ve Seksoloji) Derneği Kurucu Başkanı Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından hazırlanmıştır, izinsiz kopyalanamaz. © 2017.