Vajina Darlığı ve Genişletme

Vajina Darlığı ve Genişletme

Vajina Darlığı ve Genişletme

Vajina bazı özel durumlarda normalden dar olup ilişki sırasında ağrılara sebep olabilir. Vajina darlığı cinsel ilişki sırasında ağrı şikayetine neden olabilir. Cinsel ilişkide ağrı, acı şikayetine tıbbi literatürde “disparoni (dyspareunia)” adı verilmektedir. Vajina darlığı sorunu yaşayanlarda ‘vajina genişletme’ amacıyla ameliyatlar yapılmaktadır.

Vajina darlığı doğuştan olabildiği gibi geçirilmiş bir takım vajinal ameliyatlar veya normal doğumlarda atılan sıkı dikişler sonrasında da gelişebilmektedir.

Sonradanveya doğuştan vajinanın normalden dar olması cinsel ilişkide ağrı oluşturmakta ve bu nedenle vajinal genişletici operasyonlara gerek duyulmaktadır.

Vajina darlığı neden olur?
Vajina darlığı en fazla vajina daraltma ameliyatlarından sonra ortaya çıkmaktadır. Aşağıya inmiş mesanenin yukarıya asılması “Colporaphy anterior” (ön vajinal onarım), rektumun asılması “Colporaphy posterior” (arka vajinal onarım) ameliyatı olarak bilinir.

Tüm vajinal cerrahi ameliyatlar ve normal doğumlarda atılan “epizyo dikişleri” vajinal esnekliğini bozabilir ve vajinayı daraltabilir. Bu hastalarda vajina genişletme ameliyatları ile birlikte ‘perine estetiği’ adı verilen doğum dikiş izleri de düzeltilmektedir.

Yine, vajinadan aşağıya sarkan rahmin çıkartılması “Vajinal Histerektomi Ameliyatı (VAH)” olarak bilinmektedir.Vajinal histerektomi ameliyatları da vajinanın normalden daha kısa ve dar bir hale gelmesine bağlı olarak cinsel penetrasyon (birleşme) sırasında ağrıya neden olabilmektedir.

Doğumda bebeğin başının çıkması sırasında yapılan kesiler“epizyo kesisi” olarak bilinmekte veplasentanın ayrılmasından sonra dikilmektedir. Düzgün yapılmayan cerrahi onarımlar sonucunda vajinal girişte darlık veya nedbe dokusu oluşumuna bağlı disparoni (ağrılı birleşme) şikayetleri oluşabilmektedir.

Bazı durumlarda genetik olarak veya doğuştan vajina darlığı söz konusudur. Vajina genişletme ameliyatları doğuştan gelen veya sonradan kazanılmış vajina darlığı problemlerinde uygulanabilmektedir.

Vajina normalden fazla daraltılırsa ne olur?
Vajinanın cerrahi operasyon sonrasında normalden fazla daraltılması kişilerde cinsel ilişkide ağrının oluşmasına neden olmaktadır.

Cinsel ilişkide ağrı hisseden bir kadının haz alması mümkün değildir. Hazzın yeterince oluşmaması ise vajinal ıslanmanın azlığına neden olmakta bu durum da cinsel ilişki sırasındaki ağrıyı arttırmaktadır. Bu şekilde oluşan bir kısır döngü zaman içinde kendisini cinsel isteksizliğe ve cinsel ilişki sıklığında azalmaya bırakmaktadır. Vajina genişletme operasyonu ile tüm sorunlar giderilebilecektir. Günümüzde lazerle vajina girişi genişletilerek de vajina darlığı sorunu kolay yoldan giderilebilmektedir.

Cinsel İşlev & Ailesel Bütünlük ve Vajina Genişletme Ameliyatları

Cinsellik hem kadın hem de erkek için bir haz kaynağıdır, bir kadınlık veya kocalık görevi değildir. Ayrıca seksüel ilişki çiftler için bir “rahatlama –onarma- mutluluk işlevi” olarak görülmelidir; hatta aile hayatındaki pek çok pürüz cinsel işlev sayesinde çözümlenebilmektedir. Bu bağlamda vajina genişletme ameliyatları ile bu cinsel ağrı sorunun giderilmesi aile bütünlüğündeki sağlıklı devamlılığın devamı için son derece önemlidir.

Cinsel ilişkideki ağrıların pek çok sebebi vardır. Kızlık zarının kalan parçacıkları, vulvar vestibulit sendrom ve vajinal enfeksiyonlar cinsel ilişkideki ağrının diğer önemli sebepleridir. Bu şekilde sorun yaşayan bir bayan öncelikle deneyimli bir jinekolog tarafından ayrıntılı bir muayeneden geçmelidir. Birkaç dakika süren basit ama son derece önemli bir jinekolojik muayene sonrasında kesin tanı konulabilmekte ve nedene yönelik uygun tedavi yöntemi ile sorun kesin çözüme ulaşabilmektedir.

Vajina darlığı nedeni ile yapılan vajinal genişletme ameliyatlarındaki temel amaç cinsel ilişkinin yeniden normal (ağrısız, acısız) hale kavuşturulmasıdır.

Bir Cevap Yazın

E-Posta ile ulaşın
suleyman@eserdag.com adresinden ulaşın.
Randevu
Vajinal estetik ameliyatlarınız Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından İstanbul, Ankara ve İzmir'de yapılabilmektedir. Hemen bizden randevu alabilirsiniz.

Sitenin tamamı ISAGSS (Uluslararası Estetik Genital Cerraji ve Seksoloji) Derneği Kurucu Başkanı Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından hazırlanmıştır, izinsiz kopyalanamaz. © 2017.