Vajinismus Nedir?

Vajinismus Nedir?

Vajinismus Nedir?

Bu bölümde ‘vajinismus nedir’ ve ‘vajinismus hastalığı ne demek’ şeklinde soruların cevaplarını arayacağız.

Pek çok hastamızın aklında vajinismus sorununun yalnızca kendilerinin başına gelen bir hastalık olduğu yönünde yanlış düşünceler vardır. Çiftler bu çok özel ve “mahrem” sorunlarını en yakınları ile dahi paylaşamamaktadırlar. Ancak değişik internet sitelerini açıp araştırdıklarında yalnız olmadıklarını görmektedirler.

Yapılan bilimsel çalışmalarda, vajinismus özellikle bizim ülkemizde %10’lara varan sıklıkla izlenmektedir.

Vajinismus Nedir? Vajinismus Anlamı Ne Demek?

Öncelikle sorunu yaşayan pek çok çiftin kafasında “Vajinismus nedir, anlamı ne demek, neden bu rahatsızlık bizim başımıza geldi” gibi sorular birbirini kovalamaktadır.

Vajinismus sorunu ile birlikte yaşamak ve sürekli bu sorunla boğuşmak çiftlerin enerjilerini tüketmekte, gizli bir depresyona yol açarak hayata bağlılıklarını dahi azaltmaktadır.

Vajinismus tedavisi alan çiftlerde ise adeta batan güneş yeniden doğmakta, geçmiş dönemde yaşanan hüzünler birden unutulmakta, umutlar ve mutluluklar aylar veya yıllar sonrasında yeniden yeşermektedir.

Vajinismus Tanımı

Vajinismus tanım olarak, cinsel ilişkide “ön sevişme” olarak tabir ettiğimiz dönemde bir sorun olmamasına rağmen birleşme anı geldiğinde kadının kendisini kasarak eşiyle birleşmeye izin vermemesi durumudur. Yani ilişki sırasında vajinanın istemsiz kasılmasıyla birlikte penis adeta bir duvarla karşılaşmakta ve içeriye girememektedir.

Vajinismus hastalarının pek çoğu cinsel ilişki sırasında yalnızca vajinalarını değil karın, kasık, bel, kalça kaslarını da kasabilmektedirler. Hatta sorunu ileri boyutta yaşayan hastaların ayak parmaklarından çene kaslarına kadar istemsiz kasılmalar gerçekleşebilmektedir.

Cinsel ilişki sırasında yaşanan tüm bu kasılmaların özelliği kişinin iradesi dışında (yani kontrolsüz bir şekilde) gerçekleşmesidir. Tüm bu vücutsal kasılmalara bağlı kişilerde ilerleyen saatlerde “myalji” adını verdiğimiz yaygın kas ağrıları görülebilmektedir.

Eğer ki çift ilişki öncesi, birleşme olmayacağına dair birbirine güvence vermişlerse ilişkiler daha keyifli hale gelmektedir. Ancak ilişki sonrası birleşmenin gerçekleşeceğini düşünen bayanlarda ön sevişmede haz eksikliği de ortaya çıkabilmektedir.

Vajinismus tanısı kesin olarak bir jinekolojik değerlendirme ile konmaktadır.

Vajinismus Nedir? İlk Gece Korkusu mudur?

Bazı cinsel terapistler tarafından yapılan tanımlardan birisi de vajinismusun ilk gece korkusu olduğu şeklindedir. Gerçekten de bizim ülkemizde, vajinismus genelde ilk gece hakkında anlatılan abartılı söylemler neticesinde gelişmektedir. Yani ilk gece korkusu vajinismus sorununun en sık sebebidir. İlk gecede aşırı derecede ağrı, acı ve kanama korkusu vajinismus hastalarında hat safhadadır. Bu yüzden vajinismus ‘ilk gece korkusu’ veya ‘gerdek gecesi korkusu’ olarak da bilinir.

Vajinismus Nedir: ‘Negatif Bir Koşullanmadır’

Vajinismus sorunu, bazı durumlarda bir veya birkaç kez ağrılı ve kasılmalı cinsel birleşmeden sonra, hiçbir şekilde ilişkiye girememe şeklinde kendisini gösterebilir. Kişi ilişkide acı çekme duygusunu bu şekilde bilinçaltına iyice yerleştirmiş olacaktır. Artık her ilişkide acı çekme düşüncesi yerleşerek, ‘negatif bir koşullanma’ (kendi kendisini şartlama) şeklinde zihne yerleşmektedir. Bu negatif koşullanma da ilişki sırasında kasılma sonucunda gerçekten de acı hissine neden olmaktadır. Bir başka deyişle ‘sakınan göze çöp batmaktadır.’

CİG Nedir? Cinsel İlişkiye Girememe Sorunu

Cinsellikle ilgili hiçbir bilgisi olmayan ve bu nedenle cinsel ilişkiye giremeyen çiftler vajinismustan ziyade “CİG” (Cinsel İlişkiye Girememe) olarak adlandırılan bir grupta yer alır.

Bu grupta yer alıp, ilişki sırasında kaygı sorunu olmayan kadınlar veya çiftler cinsellikle ilgili basit bilgilendirmelerden sonra rahatlıkla ilişkiye girebilmektedirler. Yani bilgi eksiklikleri birkaç saat süren kısa cinsel terapiler sonucunda çözüme kavuşmaktadır.

Erkeklerdeki erken boşalma ve sertleşme sorunları da CİG içinde yer almaktadır.

İngilizce: ‘vaginismus’

Vajinismus İngilizcede ve pek çok Latin dillerinde “vaginismus” olarak geçer. Diğer bir tabiri de “unconsummated marriage” yani“tamamlanmamış evlilik” olarak bilinir.

Vajinismus Nedir? Bir Hastalık mı?

Vajinismus aslında bir hastalık değil, bir belirtidir…

Vajinismus kendi başlı başına bir hastalık değil, aslında psikolojik rahatsızlığın bir belirtisidir. Tıbbi literatürde bu problem “vajinismus semptomu” olarak geçer ve kaygı bozuklukları içerisinde yer almaktadır (Semptom= belirti anlamındadır).

Diğer bir ifade ile psikolojik rahatsızlıklar kişilerde değişik şekillerde kendilerini gösterebilirler. Vajinismus da bu buz dağının görünen kısmında yer alır. Gerçekte ise sorun; buz dağının görünmeyen kısmında, yani bilinçdışında yatmaktadır. Dolayısıyla ‘Vajinismus nedir’ sorusunun cevabını araken çok yönlü düşünmekte fayda vardır.

Bir Cevap Yazın

E-Posta ile ulaşın
suleyman@eserdag.com adresinden ulaşın.
Randevu
Vajinal estetik ameliyatlarınız Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından İstanbul, Ankara ve İzmir'de yapılabilmektedir. Hemen bizden randevu alabilirsiniz.

Sitenin tamamı ISAGSS (Uluslararası Estetik Genital Cerraji ve Seksoloji) Derneği Kurucu Başkanı Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından hazırlanmıştır, izinsiz kopyalanamaz. © 2017.