Vulvar Vestibulit Sendrom Tedavisi

Vulvar Vestibulit Sendrom Tedavisi

Vulvar Vestibulit Sendrom Tedavisi

Vulvar vestibulit sendrom tedavisi, diğer ismi ile ‘vulvodinia tedavisi’hayat kalitesini oldukça arttırmaktadır. Nitekim Vulvodinia (Vulvar Vestibulit Sendrom) kadınlarda cinsel ilişkide acı, ağrı gibi şikayetlerle giden kişilerde psikolojik sorunlara, hatta evlilik problemlerine yol açabilen bir cinsel sorundur. Sorunu yaşayanların pek çoğu cinsel ilişkide aşırı derecede ağrı, acı, batma, kasılma, kuruluk gibi sıkıntılar yaşamaktadırlar.

Vulvodinia tedavisi öncesi, öncelikle cinsel sorunlarla ilgili çalışan bir jinekolog hekim tarafından doğru teşhis şarttır. Doğru teşhis konulduktan sonra da tedaviye geçilmelidir.

Kadın cinsel sorunlarda ilk adres jinekolog olmalı.
Vajinismus, disparoni (ağrılı birleşme), anorgazmi (orgazm olamama) gibi her türlü cinsel fonksiyon problemlerinde gidilecek ilk adres cinsel sorunlar konusunda uzman bir jinekolog olmalıdır. Çünkü bu tür problemlerde kesin tanı ancak detaylı bir jinekolojik muayeneden sonra konulabilmektedir. Jinekolog hekim cinsel sorunun psikolojik mi, yoksa fiziksel mi olduğuna kanaat getirecektir.

Vajinismus ve Vulvodinia farklı problemlerdir.
Vulvar vestibulitis, bazen vajinismus sorunu ile de karıştırılabilir. Vajinismusun nedenleri genelde psikolojik faktörlere bağlı olmasına rağmen vulvodiniada kişinin gerçekten ağrı çekmesine neden olan enflamatuar (yangısal) bir durum mevcuttur. Vajinismusta kadın ‘cinsel ilişkide ağrı duyma’ korkusuna bağlı olarak kendini kasarak eşine izin vermezken, Vulvodinia sorununda ‘gerçekten hissedilen bir acıya’ bağlı eşe izin verememe durumu söz konusudur. Bu nedenle Vulvodinia (vulvar vestibulit sendrom) ile karşı karşıya kalan hastalar hiçbir şekilde ilişkiye giremeyecekleri gibi, çoğu zaman oldukça ağrılı, acılı bir şekilde ilişki yaşarlar (disparoni).

Özellikle yeni evli çiftlerde cinsel ilişkide oluşan bu olumsuz durumlar ilişkiyi ıstırap verici bir hale getirmekte ve hazzı engellemektedir. Hazzın azalması ilişki anındaki vajinal ıslanmayı azaltmakta, bu durum da hem ilişkinin kalitesini düşürmekte hem de kişilerde zaman içinde cinsel isteksizliğe bağlı olarak cinsel ilişki sıklığını azaltmaktadır.

Ayrıca ağrı çeken bir kadının eş zamanlı olarak haz alması mümkün olmadığından bu tür hastalardaki diğer bir problem de anorgazmi (orgazm olamama) sorunudur.

Vulvar Vestibulit – Vulvodinia Tedavisi Nasıl Olmalı?
Vulvodinia (Vulvar vestibulit sendrom) tedavisi için tek çözüm aşağıda anlatılacağı üzere cerrahiden geçer. Maalesef pek çok hasta kendilerinde bu tür organik (fiziksel)bir nedenin olmasına rağmen, gereksiz yere kliniklerde aylarca süren psikolojik tedavilere maruz kalmakta vecinsel sorunlarında hiçbir iyileşme olmamaktadır. Hipnoz tedavisi, akupunktur, eft, genel psikoterapi gibi tedavi yöntemleri hiçbir sonuç vermemektedir. Vajinaya uygulanan kayganlaştırıcılar, estrojen kremleri, haplar ve fitiller de işe yaramaz.

Vulvar vestibulit sendrom tedavisi nasıldır?
Vulvar vestibulit sendromun kesin tedavisi vajinanın giriş kısmındaki ‘vestibulm’ kısmının cilt dokusunun cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Tıbbi literatürde bu operasyona “vestibulektomi” adı verilmektedir.

15-20 dakika süren ve genelde o bölgenin lokal anestezi ile bölgesel olarak uyuşturulması ile gerçekleşen bu operasyon son derece ağrısız olup, hastalar bir gün sonrasında işlerinin başına dahi dönebilirler. İşlemin başarısı operasyonu uygulayan hekimin tecrübesi ile orantılıdır. Kendi elde ettiğimiz sonuçlarımıza göre, vestibulektomi operasyonu Vulvodinia- vulvar vestibulit sendrom için en iyi tedavi yöntemidir.

Operasyondan birkaç hafta sonra yapılan pelvik taban egzersizleri de işlemin başarısını arttırmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-Posta ile ulaşın
suleyman@eserdag.com adresinden ulaşın.
Randevu
Vajinal estetik ameliyatlarınız Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından İstanbul, Ankara ve İzmir'de yapılabilmektedir. Hemen bizden randevu alabilirsiniz.

Sitenin tamamı ISAGSS (Uluslararası Estetik Genital Cerraji ve Seksoloji) Derneği Kurucu Başkanı Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından hazırlanmıştır, izinsiz kopyalanamaz. © 2017.