Vulvar Vestibulit Sendrom (Vulvodinia)

Vulvar Vestibulit Sendrom (Vulvodinia)

Vulvar Vestibulit Sendrom (Vulvodinia)

Kadınlarda cinsel ilişkide ağrı, acı, cinsel ilişkiye girememe gibi şikayetlerle en sık kendisini gösteren ‘Vulvar Vestibulit Sendrom” sorunudur. ‘Vulvodinia’ içinde yer alan problemlerden birisidir. Vulvodynia (Vulvodini) kadınlarda dış genital bölgenin genel ağrılarını tarif eder.

Vulvar vestibulit sendrom, diğer isimleriyle “vulvar vestibulitis” veya “vestibulodinia” toplumda oldukça yaygın olmasına rağmen, hekimler tarafından bilinirliliği oldukça az olan bir problemdir. Bu nedenle cinsel ilişkide ağrı ve hiç ilişkiye girememe sorunlarını yaşayan kadınların tedavileri yapılamamakta, hastalar bu sorunla yıllarca yaşamak zorunda kalmaktadırlar. Halbuki günümüzde, vajinismus ve cinsel ilişkide ağrı problemlerinin kesin tedavileri mümkün hale gelmiştir.

Vulvar Vestibulit Sendrom (VVS) Nedir? 
‘Vulvar Vestibulit Sendrom (VVS) kadınlarda kızlık zarı kenarında oluşan ve nedeni kesin olarak bilinmeyen, yangısal (enflamatuar) durumlara bağlı olarak kadınlarda ilişki sırasında ağrı, acı gibi şikayetlerle kendisini gösteren bir cinsel problemdir.

Vulva’ kadınlarda dış genital bölümü, ‘-dynia‘ ağrıyı, ‘vestibulm’ ise iç ve dış genital kısmı birbirine bağlayan kızlık zarı komşuluğundaki geçiş bölgesini, ‘vestibulit’ bu bölgenin yangısal durumunu (enflamasyonu), ‘sendrom‘ ise tıpta nedeni tam olarak açıklanamayan durumları tanımlamaktadır.

Vulvodinia’ terimi ise vulva, yani dış genital bölge ağrısını tarif eder.  Vestibulm da dış genital bölgede yer aldığından, vulvar vestibultis bir vulvodinia sebebidir.

Vulvar vestibulit sendrom kendisini nasıl gösterir?
Vestibulit sendrom ilişki anında penisin vajina içeriye girmesi anında ağrı, yanma, batma gibi şikayetlerle hastalarda kendini göstermektedir. Bu tür hastalar ilişki sırasında aşırı acı ve hassasiyet hissederler; yaşadıkları bu derinden acılarını da “sanki yara yerine tuz basıyormuş, etleri bıçakla ayrılıyormuş, o bölgeye sanki iğne batıyormuş” gibi tümcelerle ifade ederler. Hatta bazı hastalar zamanla eşleriyle hiç bir şekilde ilişkiye giremez hale gelmektedirler.

Nedeni kesin olarak bilinemeyen bu durumda HPV (Human Papilloma Virus) enfeksiyonu, idrarda ürat kristalleri, sık vajinitler (vajinal enfeksiyonlar), mantar enfeksiyonları ve kullanılan tuvalet kağıdı, pet, tampon gibi irritan maddeler sorumlu tutulmuştur.

Vulvar vestibulit sendrom – Vulvodinia tanısı nasıl konur?
Vulvar vestibulit sendromun kesin tanısı; hastanın şikayetleri, öyküsü ve cinsel fonksiyonlar ile ilgili çalışan tecrübeli bir jinekolog tarafından yapılan bir dakikalık basit bir jinekolojik muayene ile konulabilmektedir.

Özellikle gözle değerlendirmede vestibulum bölgesinde kızarıklık, hafif ödem (şişlik) bulguları mevcut iken parmakla veya pamuk uçlu çubuk ile bu bölgeye hafif dokunuşlarda bile ileri derecede hassasiyet ve acı hissi vardır.

Vulvar vestibulitis ne gibi şikayetler yapar?
Vulvar Vestibulit Sendrom (VVS) kadınlarda bir vajinismus gibi ilişkiye girememe sorunu ve disparoni (ağrılı birleşme) nedenidir.

Vajinismus kadınlarda istemsiz kas kasılmaları sonucunda hiç cinsel ilişkiye girememe gibi bir durum iken disparoni cinsel penetrasyon (birleşme) sırasında ağrı, acı, yanma gibi hoşnutsuz durumlara verilen isimdir.

İleri Vestibulit
Vestibulit tablosunu yoğun bir şekilde yaşayan bayanlarda hiç ilişki gerçekleşememektedir. Çünkü bu bölgedeki aşırı hassasiyet ilişki anında kadının kendisini aşırı bir şekilde kasmasını sağlayarak cinsel penetrasyonu (birleşmeyi) engellemektedir. İleri düzeydeki vestibulit – Vulvodinia hastaları ilişki harici dönemde sıkı pantolon, tight, kot giydiğinde bile sürtünmeye bağlı olarak acı hissettiklerini bizlerle paylaşmaktadırlar.

Hafif- Orta Vestibulit
Daha hafif düzeyde vestibulit sendrom belirtileri yaşayanlar ise eşleri ile zorla da olsa ilişkiye girebilmekte; ancak ilişki sırasında acı, ağrı, bazen kanama ve oldukça yoğun kasılmalar yaşamaktadırlar.

Vulvar vestibulit- Vulvodinia tedavi edilmezse
Vulvar vestibulit tedavi edilmediği takdirde zaman içerisinde cinsel ilişkiden soğuma, cinsel ilişki sıklığının azalması, cinsel isteksizlik, orgazm olamama gibi sorunlar baş göstermektedir. Hatta erkek eşle de ilgili erken boşalma, cinsel isteksizlik ve sertleşme sorunları ortaya çıkabilir. Evlilikler aldatma ve boşanmaya kadar giden bir sürece gidebilir.

İlişki sırasında yaşanılan vajinal kuruluk, acı hissini daha da arttırmaktadır. Hatta penisin vajina içerisinde gidip gelmesine bağlı olarak gelişen ‘mikro-travmalar’ vajinal mantar enfeksiyonlarının ve sistit probleminin de daha sık olarak izlenmesine neden olur.

Günümüzde Vulvar Vestibulit Sendrom tedavisi mümkün hale gelmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-Posta ile ulaşın
suleyman@eserdag.com adresinden ulaşın.
Randevu
Vajinal estetik ameliyatlarınız Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından İstanbul, Ankara ve İzmir'de yapılabilmektedir. Hemen bizden randevu alabilirsiniz.

Sitenin tamamı ISAGSS (Uluslararası Estetik Genital Cerraji ve Seksoloji) Derneği Kurucu Başkanı Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından hazırlanmıştır, izinsiz kopyalanamaz. © 2017.